Головна » Файли » Мої файли

А.С.Пушкін. Казки. "Учитесь Пушкина читать". Урок позакласного читання. 5 клас
[ Викачати з сервера (7.44 Mb) ] 23.11.2013, 01:40


Мета уроку: вивчати казки О.С.Пушкіна; розвивати вміння порівнювати літературну казку з народною, навички виразного читання поетичного тексту; виховувати високі моральні якості.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: аудіо запис мелодії «В гостях у казки», репродукції картин Врубеля «Царівна Лебідь», Васнецова «Спляча царівна», костюми для інсценізацій, слайди з ілюстраціями до казок Пушкіна, дитячі ілюстрації до казок.

Хід уроку

Сказка ложь, да в ней намёк,

Добрым  молодцам урок.

О.С. Пушкін

Вступне слово вчителя на фоні затихаючої музики «В гостях у казки». Сьогодні я запрошую вас в гості до казки. На уроці ми відвідаємо чарівний світ казок О.С. Пушкіна. Ми дізнаємось, що було джерелом натхнення великого поета під час написання казок. Нашим завданням буде відповісти на питання: «Які людські вади засуджуються у казках О.С.Пушкіна?» (Оголошення теми, мети, епіграфу уроку. Запис у зошит. Проблемне питання – на дошці. Демонстрація слайдів з темою, епіграфом уроку, проблемним питенням, яке також записується на дошці 1,2,3.) 

І. Актуалізація опірних знань.

1. Яких казкових героїв ми зустрічали у вступі до поеми «Руслан і Людмила»?

2. Звідки поет взяв ці образи?

3. Які казки О.С. Пушкіна ви знаєте? Демонстрація слайду 4 .

4. Яку казку нагадують рядки: «И тридцать витязей прекрасных

                   Чредой из вод выходят ясных,

                   И с ними дядька их морской»? («Казка про царя Салтана»)

Демонстрація слайду 5.

ІІ. Викладення нового матеріалу.

1.   Зачитайте, з чого починається «Казка про царя Салтана, сина його славного і могутнього богатиря князя Гвідона Салтановича і про прекрасну царівну Лебідь»?

Коментар вчителя. У Пушкіна був зошит у чорній шкіряній обкладинці. Саме в нього він записував казки, які чув від Аріни Родіонівни, своєї няні під час заслання до маєтку Михайлівське. У цьому зошиті читаємо такі рядки «Некоторый царь задумал жениться, но не нашёл по своему нраву никого. Подслушал он однажды разговор трёх сестёр. Старшая хвалилась, что государство одним зерном накормит, вторая, что одним куском сукна оденет; третья, что с первого года родит 33 сына. Царь женился на меньшой.» Отже бачимо, що в основі казки Пушкіна лежить народна казка, розказана старенькою нянею поета.

2.  Виконати завдання: назвати (коротко переказати) епізоди казки, що зображені на ілюстраціях, дібрати цитати з тексту. (Слайди 6-11.) Який твір нагадує нам опис острова? В чому особливість оформлення художнього простору цього уривку? 

3.  Інсценізація уривку казки на фоні слайду 12. (від "Князь у синя моряходит..." і до "Ведь царевна эта - я".) Бесіда за образом Царівни Лебідь.

4.   Уважно подивіться на репродукцію картини Врубеля «Царівна Лебідь». Якою зображена на ній  казкова героїня? Чи так ви уявляли її собі, читаючи казку Пушкіна?

5.     Чим закінчується ця казка? Зачитайте.

7.     Що засуджує ця казка? Запис у зошит.

6.     Який твір нам нагадує такий фінал? (И я там был...)

8.  Розгадайте назву казки (слайд 13). "Казка про попа і про робітника його Балду).

9.  Інсценізація уривку твору на фоні слайду 14 (Початок твору до слів: "Окажи своё усердие и проворье"). 

10.Що в народній казці відрізняється від казки Пушкіна?Слово вчителя. Читаємо далі пушкінський зошит: «Поп поехал искать работника. Навстречу ему Балда. Согласился Балда идти ему в работники, платы требует только три щелчка в лоб попу. Поп радёхонек, попадья говорит: «Каков будет щёлк». Балда дюж и работящ, но срок уже близок, а поп начинает беспокоится. Жена советует отослать Балду в лес к медведю будто бы за коровой. Балда идёт и приводит медведя в хлев».

11. Що ви знаєте про попа-толоконого лоба?

12. Чим закінчилась казка? Зачитайте.

13.  За що Балда покарав попа? Запис в зошит.

14. Розшифруйназву казки. (Слайд 15) "Казка про рибалку і рибку"

15.  Інсценізація уривку на фоні слайду 16 (Початок твору до слів "Наше-то совсем раскололось).

16.  Прослідкуйте за текстом, як змінюється море після кожної нової бабиної забаганки? З чим повязана така зміна? Демонстрація слайдів 17,18,19.

 

17. Зачитайте, фінал казки?

18.  Як і за що покарана баба? Запис у зошит.

19. Геоїня якої казки говорила слова:

"Свет мой, зеркальце! скажи,
Да всю правду доложи:
Я ль на свете всех милее,
Всех румяней и белее?”

21. Інсценізація на фоні слайду 20. (Діалог Цариці з дзеркальцем, до слів: "На съедение волкам.")

22. Що трапилось далі, коротко переказати. Слайд 21.

23. Обговорення репродукції картини Васнєцова «Спляча царівна». Чи відповідає ця картина змісту казки Пушкіна?

22.  Який епізод казки проілюстровано, зачитайте уривок з казки (опис вітром місця, де знаходиться спляча царівна)? 

     Слово вчителя. Можемо зробити висновок, що ця картину ілюструє схожу на пушкінську народну казку.

24.  До яких сил звертається королевич Єлисей під час пошуку нареченої? Демонстрація слайду 22. Зачитайте його діалог з сонцем, місяцем, вітром. Якзвертається місяць до королевича (братец мой).

25. Чим закінчилась ця казка? Зачитайте. У якій казці ми зустрічали схожий фінал? Яка вада людини засуджується у фіналі? Запис у зошит.

26.  Розшифруй назву казки. Слайд 23.

27.  Як звали царя в «Казці про золотого півника»?

28. Інсценізація уривку на фоні слайду 24. (Від слів: "Вот мудрец перед Дадоном" до слів: "Петушок с высокой спицы стал стеречь ео границы")

29.   За що мудрець покарав царя Дадона і забрав у нього півника? (Слайд 25) Запис у зошит.

30. Чим закінчується казка? Зачитайте.

Сказка ложь, да в ней намёк!
Добрым молодцам урок.

ІІІ. Підсумок уроку. Письмові відповіді на проблемне питання у супроводі мелодії «В гостях у казки». Діти зачитують відповіді.

Слово вчителя. Пушкін переніс у свої казки чудові живі образи народної фантазії: золоту рибку, царівну Лебідь, золотого півника, веселу білку, Чорномора, морських богатирів.

 Рефлексія. Чи сподобався вам урок, чи все на уроці було вам зрозуміло? Намалюйте в зошиті смайлик: веселий,якщо ви отримали задоволення від уроку і все протягомуроку вам було зрозуміло, звичайний, якщо під час уроку виникли питання, які потребують подальшого пошуку відповіді, і сумний, якщо на уроці вам було мало що зрозуміло і вам необхідне додаткове пояснення цієї теми. Дякую за урок. Оголошення оцінок і домашнього завдання.

Домашнє завдання. Написати роздум на тему: «Чому казки О.С.Пушкіна популярні в наші дні?»

 

Категорія: Мої файли | Додав: Vita
Переглядів: 1425 | Завантажень: 27 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: