Головна » Файли » Мої файли |
[ Викачати з сервера (2.11 Mb) ] | 23.11.2013, 15:23 |
Треба бути людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу. О. Генрі Мета уроку: з’ясувати, які риси характеру допомогли Робінзону острів Відчаю перетворити в острів Надії, поглибити знання про поведінку людини в екстримальній ситуації; розвивати вміння аналізувати твір та характеризувати літературного героя, зображеного в динаміці, складати цитатну характкристику персонажа; розвивати логічне мислення, уяву; виховувати почуття гармонії людини з природою. Обладнання: портрет Даніеля Дефо, ілюстрації до твору Жана Гранвіля, фото екзотичної природи, роздатковий матеріал із завданнями тестів, аудиозапис «Звуки природи», уивки з худонього фільму «Робінзон Крузо» режисера Станіслава Говорухіна, уривки з документального фільму «Правда про Робінзона Крузо», «піратська» скринька з уявними скарбами, що дозволить поліпшити систему оцінювання. Випереджальне завдання: дібрати цитати, що характеризують Робінзона Крузо. Тип уроку: урок-дослідження. Хід уроку Вступне слово вчителя. Перед нами порет англійського письменника Даніеля Дефо. Ви вже прочитали його всесвітньо відомий роман «Робінзон Крузо». (Перегляд слайдів 1,2 з портретом Даніеля Дефо, темою та епіграфом урока, лунає шум прибоя.) Запис у зошит теми та епіграфу уроку. · Як ви розумієте слова О.Генрі? Саме з такою людиною, героєм романа Даніеля Дефо, ми познайомимось сьогодні на уроці. Ми відправляємось у морську подорож разом з героєм твору Даніеля Дефо Робінзоном Крузо. Ми познайомимось із загадковою пиродою екзотичного острова, з’ясуємо, які якості мала людина, що насамоті вижила в незнайомих обставинах і по цеглинках побудувала цивілізацію на острові. ІІ. Актуалізація опірних знань. Щоб відчути себе справжніми мореплавцями, виконайте тестове завдання на морську тему. Виконання тестового завдання. (Слайди 3,4) Завдання тесту відноситься до першого рівня складності. Виконання тесту перевіряється разом, з допомогою учня, що обводить правильні відповіді на слайді, вони вписуються у клітини внизу тестової картки, рекомендується застосовувати взаємооцінювання, помінявшись карточками з тестовими завданнями. Результат взаємоперевірки (максимальна кількість балів – 5) записується на картку з тестом в першій клітинці таблиці під прізвищем. ІІІ. Робота за темою уроку. 1. Прототип всесвітньо відомого Робінзона Крузо. Робота з результатами тесту. Ми згадали з вами морські терміни і відчули себе справжніми мореплавцями. А відтак можемо рушати у подорож. Зверніть увагу на таблицю з правильними відповідями. Перед нами не просто цифри. В таблиці записана дата смерті Александра Селькірка і вік, у якому цей пірат помер: 13.12 1721, 41. (Учні зачитують дату в таблиці, вік мореплавця.) (Дата вписується у клітини таблиці на слайді 5.) Неподалік від столиці Чілі – Сантьяго – у Тихому океані знаходяться поруч два острови. (Слайд 6) Один має назву «Острів робінзона Крузо», а другий – «Острів Александра Селькірка». Що пов’язує ці імена? Історія боцмана Александра Селькірка, що провів на острові Мас-а-Тьера архепелага Хуан Фернандес чотири роки, стала широко відомою в Англіїї початку 18 століття. Саме вона надихнула Даніеля Дефо на написання безсмертного роману, який читають люди у всьому світі ось уже близько трьохсот років. На більшу кількість мов перекладена лише Біблія. В чому ж секрет популярності цього твору? Що допомогло Робінзону подолати труднощі та залишитися людиною, попри самотність і відчай? (На дошці розміщено проблемне питання.) На це питання ми будемо шукати відповіді під час нашої подорожі. Подивіться епізод з фільму про Александра Селкірка. Перегляд фрагменту документального фільму «Правда про Робінзона Крузо». · Як ви уявляєте людину, яка прожила на острові 4 роки? Коли врятували Александра Селкірка, він майже зовсім забув людську мову, але саме ця людина стала прототипом Робінзона Крузо. З’ясуємо значення слова «прототип». Словникова робота. Прототип – реальна особа, яку автор взяв за основу при створенні літературного персонажа. (Напис на дошці) Александр Селкірк став прототипом Робінзона Крузо. У Даніеля Дефо був шкільний друг, прізвищем якого письменник скористався, під час створення свого героя. Чи відповідає Александр Селкірк образу цивілізованої людини? Зачитайте, уривок романі, в якому вказано місце, куди потрапив Робінзон. «Виявилось, що ми знаходимось приблизно під 11 градусом північної широти... Ми були тепер неподалік від Гвіани, або північної частини Бразилії, за річкою Амазонкою, ближче до річки Оріноко, більш відомою в тих краях під іменем Великої річки.» За іронією долі, не цей острів носить ім’я Робінзона Крузо. 2. Згадаємо деякі події роману. В цьому нам допоможуть ілюстрації сучасника Даніеля Дефо Жана Гранвіля. Перегляд слайду 8, 9 з ілюстраціями до роману. Назвати єпізоди, зображені на ілюстраціях. 3. Стосунки Робінзона Крузо з екзотичною природою. Знайдіть у тексті роману і зачитайте опис природи острова. (Учні зачитують епізод "Долина", слайд 10).Які рослини побачив Робінзон на своєму острові? Яких тварин зустрів? Відповіді учнів висвітлюються (записуються) на дошці у вигляді таблиці. (Слайд 11). Слово вчителя. Ви бачили, як проводив час на острові Александр Селькірк. Що ж робив на острові Робінзон Крузо? Прослідкуємо його шлях до єдності з природою.Робота зі схемою на слайді 12 Отже, сприйняття героєм світу природи змінюється. Прослідкувати за допомогою цитат з тексту, як сприймає Робінзон Крузо оточуючу природу у різні моменти свого перебування на острові. (Слайд 13) · Як почуває себе на острові Робінзон Крузо після облаштування свого побуту? (Йому комфортно, він досягає гармонії.) Слово вчителя. Стан єдності людини з природою досягається шляхом наполегливої праці. За час перебування на острові Робінзон Крузо опанував різноманітні професії. Давайте з’ясуємо, які саме. Питання до складання схеми. · Що найперше зробив Робінзон Крузо, потрапивши на острів? · Як почалося освоєння острова? · Як Робінзон удосконалив своє харчування? · Чим став острів для Робінзона Крузо? Як він його називає? («Мій дім») Отже, острів Відчаю перетворюється на острів Надії стараннями однієї смотньої людини. Він створює своїми руками на острові цивілізацію. · Пригадайте з курсу історії: які стадії пройшло людство на шляху до цивілізації? (Перегляд слайду 15 зі схемою «Історичні стадії розвитку людства, які відтворює Робінзон Крузо».) Отже, за час свого 28 річного перебування на острові Робінзон Крузо повторює шлях людства від первісного стану до цивілізації. (Слайд 16). 3. Складання цитатної характеристики Робінзона Крузо. (За цитатами, підібраними під час виконання домашнього завдання.) Процес складання характеристики відображується на дошці. Діти роблять відповідні записи в зошитах. · Які почуття охопили Робінзона, коли він потрапив на острів? Зачитайте відповідні цитати з тексту. (Відчай.) · Які риси характеру допомогли Робінзону подолати труднощі, залишитися людиною і збудувати цивілізацію на острові? (Учні відповідають, спираючись на цитати з тексту. Риси характеру і декілька цитат, що будуть слугувати учням прикладом при виконанні домашнього завдання, записуються в зошит у вигляді таблиці. Слід наголосити, що цитати мають бути невеликими, влучно відображувати риси характеру героя.) Укладання таблиці "Цитатна характеристика Робінзона Крузо" (Слайди 17, 18). Учитель на уроці допомагає дітям дібрати цитати лише до декількох рис Робінзона Крузо, щоб навчити дітей добирати лаконічні та влучні цитати. Вони записуються учнями в зошит і будуть слугувати зразком під час виконання домашнього завдання. Дитячий письменник Корній Іванович Чуковський помітив ще одну рису у характері Робінзона Крузо. Його думка заховалась у шифрограмі. (Слайд 19). (Висловлювання Корнєя Чуковського є своєрідним підсумком роботи над характеристикою образу Робінзона Крузо.) ІІІ. Підсумки. То що ж допомогло Робінзону Крузо подолати труднощі та залишитися людиною, попри самотність і відчай? (Не зважаючи на важкі умови, в яких опинився Робінзон, він залишався людиною, що зберегла найкращі риси.) Посилання на епіграф уроку: «Треба бути людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу.» Слово вчителя. На лоні первісної природи Робінзон проходить шлях від найнижчої до найвищої стадії цивілізації. Він вдосконалився як людина, зріс духовно. До наступного уроку ми прощаємось з героєм роману. Він покидає свій острів, зверніть увагу на почуття, що володіють Робінзоном Крузо в цей момент. (Перегляд фрагменту з художнього фільму Станіслава Говорухіна «Робінзон Крузо» Слайд 20). Чому плаче Робінзон? За чим жалкує? (Тут Робінзон був щасливий, бо жив одним життям з природою, відчував себе її частиною, в душі його панувала гармонія. Однак, людина – істота соціальна, їй треба бути серед людей. Робінзон всі ці роки потерпав від самотності. Він прагне швидше повернутися до людей.) ІV. Оцінювання. За правильну відповідь, або вдало підібрану цитату учні отримували уявні «скарби» з «піратської скриньки». Кількість цих призів записується у другій клітинці на картці з тестами у вигляді балів. У третій клітинці картки фіксується сума набраних за урок балів. Домашнє завдання. Закінчити складання цитатної характеристики Робінзона Крузо; підготувати розповідь про стосунки Робінзона і П’ятниці. Намалювати ілюстрації до твору. | |
Переглядів: 3014 | Завантажень: 30 | |
Всього коментарів: 0 | |