Головна » Файли » Мої файли |
[ Викачати з сервера (2.11 Mb) ] | 23.11.2013, 12:54 |
Мета уроку: вивчати міфологію Давньої
Греції, розвивати вміння аналізувати і систематизувати матеріал, виховувати
повагу і шанобливе ставлення до культурної спадщини різних народів. Обладнання: запис шуму моря, «Сіртакі»,
слайди з давньогрецькими храмами, зображеннями давньогрецьких богів, костюми
для інсценізації, виставка книжок. Хід уроку І. Повторення вивченого на
попередніх уроках. 1. Що таке міф? 2. Що містить в собі міфологія? 3. Які різновиди міфів ви знаєте?4. З міфологіями яких народів ми знайомились на попередніх уроках? 5. Який давньогрецький міф ви прочитали у статті підручника? Стисло перекажіть його. ІІ. Вивчення нового матеріалу. Слово вчителя. На попередніх уроках ми, вивчаючи
міфологію різних народів, подоружували у часі і просторі: давніми
Мясопопотамією, Індією, Китаєм, Єгиптом, Слов’янськими землями. Сьогодні ми
переносимося до спекотної Давньої Греції. Вона залита сонцем, омита морськими
водами. Яскрава і невмируща частинка світу, що уособлює в собі скарбницю
невмирущих міфів та легенд, найвидатніших пам’яток культури та мистецтва,
літератури та науки. З сивини століть дійшли до нас міфи цього життєрадісного
народа, що багато подорожував, займався рибальством, скотарством,
землеробством, рибною ловлею на своїй благодатній землі. Запишіть число, класна робота, тему уроку. (Демонстрація слайду 1 з темою уроку у супроводі мелодії «Сіртакі»). Як звучала давньогрецька музика людство не знає, але весь світ, чуючи мелодію , написану у 1964 році композитором Мікісом Теодоракісом до фільму "Грек Зорба", згадує залиту«Сіртакі» сонцем Грецію. Багато тисячоліть тому на Балканському півострові, на берегах Іонічного та Егейського морів осилився народ, який називав себе еллінами, асвою країну Елладою. Тепер ми звемо її Греція. Зверніть увагу на карту. Перед нами морська держава, з усіх боків оточена морем. (Демонстрація слайду 2 з картою Греції у супроводі шума моря.) Сьогодні на уроці ми будемо вивчати міфи Давньої Греції, розвивати вміння аналізувати їх, знайомитися зі зразками витворів мистецтва, пов'язаних з міфологією. Ми повинні відповисти на питання: "Як у міфології відображено життя, уподобання давніх греків?" (Проблемне питання розміщується на дошці.) Під час перегляду нашої вистави вам необхідно заповнити таблицю."Пантеон грецьких богів" (В одну колонку записується ім'я бога, а в іншу - функція, яку вінвиконує. Запрошуємо наших акторів. Зевс. Я цар богів і людей. Поряд зі мною моя дружина Гера і наші діти – Аполлон і Артеміда, Афіна, Гермес, Арес, Гефест. Гера. Наш син Гефест, бог ковальства і вогню, вибудував для богів розкішний палац на верхівці Олімпу. Кожному з богів підкоряються справи і долі людей. Зевс. Найсильніший з богів я – громовержець Зевс. Володарювання над світом я поділив між своїми братами. Аїд. Я, бог Аїд, володар царства мертвих. Посейдон. Я, Посейдон, морський володар. Зевс. Я найсильніший з богів. Бурі і грози, вітра і дощі, блискавки і грім – все це відбувається по моїй волі. Горе тому, хто порушить лад, встановлений мною на землі. Змахну правицею і вражу клятвовідступника полум’яною блискавкою. Ведучий. У еллінів кажуть: «Клянусь Зевесом». Свою волю Зевес передає людям, посилаючи священного птаха – орла. Якщо греки бачать орла, вони вважають, що їх буде супроводжувати успіх. Елліни славлять і Геру як царицю богів і берегиню сімейного вогнища. Гера. Коли я, сяючи красою, в ошатному вбранні входжу до зали, всі боги встають і схиляються перед дружиною Зевеса. У мене теж є улюблений птах – пава. Корона з пір’я на голові птаха вказує, що він належить до почту цариці богів. Іріда. Коло трона Гери я стою, богиня райдуги Іріда. Я легкокрила і завжди готова летіти на райдужних крилах виконувати повеління Гери і нести звістки про неї в найвіддалиніші краї землі. Ведучий. Прекрасна і велична Гера, але часто палає гівом її обличчя. Під час Троянської війни Гера багато зла заподіла троянцям. Гефест. Я, бог ковальства, народився слабким і хворобливим, і Гера, розгнівавшись, скинула мене, свого сина з Олімпу. Так і залишився я кульгавим на все життя. Ведучий. Мешканці узбережжя Греції більше за інших богів вшановують володаря морів Посейдона. Для них морська торгівля – основа життя, а доля мореплавця в руках Посейдона. Посейдон. Вдарю я тризубом – і підніметься буря, постануть величезні хвилі, як легкі тріски, кидають кораблі на скелі. Відкладу свій тризуб – і стихають хвилі, спокійна безкрая далечінь моря, а я на колісниці, запряженій золотогривим конями, спускаюсь на дно моря в розкішний палац. Яких богів ви записали з цієї сценки? (Зевс, Гера, Посейдон, Гефест, Аїд, Іріда. Можна запропонувати гру, за допомогою якої до імені бога на картці підберається картка з функціями, що він виконує.) Які функції вони виконують? Згадаймо, що у слов’янський міфології теж є бог-громовержець. Пригадайте його ім’я. (Перун) У Перуна є дружина, берегиня домашнього вогнища. Як її ім’я? (Коляда) Продовжимо нашу виставу. Група ІІ Аїд. Мене, Аїда, називають найпохмурішим з богів. Глибоко під землею моє царство. Вхід в нього там, де заходить сонце. Нема вороття з мого царства мертвих. Там котять свої хвилі ріки Стикс і Лєта. Перевізчик Харон переправляє через них душі мертвих. Триголовий пес Кербер охороняє вхід до царства мертвих. Одіссей Я, Одіссей, спускався до володінь Аїда і бачив тіні героїв Троянської війни. Мені одному з небагатьох героїв Греції вдалося вирватися з царства мертвих. У Аїда є дружина – прекрасна Персефона, дочка богині плодоріддя Деметри. Деметра. Аїд викрав мою дівчинку, коли вона безтурботно збирала в полі квіти. Персефона. Гірко плакала і відбивалась я, але мчав мене на своїй колісниці Аїд. Деметра. Я почула жалібний крик дочки. Дев’ять днів я блукала з факелом по землі, шукала вдень і вночі свою дочку Персефону. На десятий день я звернулась до бога сонця Геліоса. Геліос. Розказав я Деметрі, що її дочка по волі Зевса знаходиться в царстві мертвих. Пішла Деметра від богів і, щоб ніхто не пізнав її, прийняла образ старої. Проливаючи гіркі сльози, блукала вона по землі. Але щойно Деметра покинула Олімп, на землі почали в’янути виноградники, оливи, рослини і тварини гинули від посухи. Почався голод. Ірида. Мене, Іриду – вісницю богів, послав Зевс до Деметри. Довго я вмовляла її повернутися на Олімп, та все марно. Деметра. Не повернусь я на Олімп, поки не побачу Персефону. Аїд повинен відпусти мою доньку. Персефона. Аїд дав мені з’їсти гранатове зернятко – символ шлюбу – і тим назавжди зв’язав мене з царством мертвих. Деметра. За рішенням Зевса: дві треті року – весну, літо і осінь – Персефона проводить зі мною на Землі. Вцей час цвітуть дерева, розпускаються квіти, на полях колоситься хліб. А на третю частину року Персефона спускається під землю до похмурого Аїда і земля завмирає. Яких персонажей ви записали з цієї сценки? Які функції вони виконують? До яких різновидів міфів відноситься цей міф?
(Пояснюючі) Чи зустрічали ми в міфологіях інших народів бога сонця? Пригадайте їх імена. Запрошуємо наступних акторів. Аполлон. Мене, Аполлона, називають найпрекраснішим з богів, покровителем мистецтва. Своїми влучними стрілами я вразив страшного дракона Піфона. Поряд зі мною вічно юна і прекрасна сестра – Артеміда, богиня полювання. Артеміда. З колчаном за спиною, з луком у руках я переслідую дичину по горам і лісам. Мої улюблені супутниці – німфи і наяди. Мисливці приносять мені в жертву перших вбитих тварин. Учні роблять відповідні записи до зошиту. Продовження вистави. Група IV Ведучий. А ось улюблена дочка Зевса – войовнича Афіна. В повному озброєнні, у шоломі, з гострим списом вийшла вона з голови Зевса. Струсонувся Олімп, коли Афіна зістрибнула на Землю – богиня війни, порядку і розуму, покровителька ремесла. Афіна. Я, богиня мудрості, сама володію різними ремеслами. Аргонавтам я допомагала будувати кораблі, еллінам – Троянського коня. Але осбливо майстерна я у ткацькій справі. Не виношу я суперництва, як і всі боги. Проста смертна Арахна насмілилась змагатися зі мною в майстерності ткати покривало. За красою покривало Арахни не поступалося моєму. Але Арахну я перетворила на потворного павука, нехай знає своє місце. Запис до зошита Запрошуємо наступну богиню. Група V Ведучий. Немає на Олімпі богині, прекрасніше Афродіти. Афродіта. З піни морської народилась я – богиня кохання і краси. Куди не ступлю я, всюди розквітають квіти. З усіма я добра і ніжна, крім тих, хто любить тільки себе. Ведучий. Богиня краси зазнала мук кохання. Вона покохала сина царя Кіпра Адоніса. Він був прекрасніший за богів-олімпійців. Але загинув Адоніс від страшної рани, яку отримав від кабана під час полювання. Афродіта. Дізнавшись про смерть коханого, пішла я в гори Кіпра шукати тіло Адоніса. Я йшла по крутим горним скелям, по краям проваль. Гостре каміння і шипи рослин ранили мені ноги. Каплі крові з моїх ніг падали на землю, де я бігла, там виростали пишні пурпурові троянди. (Лунає «Вальс квітів»). Завершення заповнення таблиці. Ми знаємо, що міфолгія відображає світогляд народу, який її створює. Подивіться на вашу таблицю. Виходячи з того, яких богів найбільше вшановували давні греки, зробіть висновок, що важливим було для греків у повсякденному житті, чим вони займались. (Після усних відповідей запис у зошит висновку: «Давні греки цінували красу, мудрість, мистецтво, займались скотарством, морською торгівлею, землеробством, ремеслами.) Отже, можемо зробити висновок, що у міфології давніх греків відбився їх світогляд, уподобання, побут. ІІІ. Закріплення вивченого. 1. Вікторина-опитування «Впізнай героя». Робота в групах: скласти пазли із зображенням шедеврів мистецтва, які присвячені давньогрецьким богам, назвати ім'я бога і розповісти про його функції і міф, пов'язаний з ним, яку сторону життя суспільства давніх греків відображає цей міф). (Під час відпвідей з результатами групової роботи учнів демонстрація слайдів з коментарем учителя шедеврів мистецтва, що зображені на них. Слайди 3-10). 2. Демонстрація слайдів 11-14 з руїнами давньогрецьких храмів, збудованих на честь богів, імена яких звучали впродовж уроку. Коментар учителя до слайдів. Зверніть увагу на нашу виставку книг. Ці книги містять міфи не тільки давньогрецькі, але й інших народів Саме вони допоможуть вам у підготовці домашнього завдання. Рефлексія. Чи сподобався вам урок, чи все на уроці
було вам зрозуміло? Намалюйте в зошиті смайлик: веселий,якщо ви отримали
задоволення від уроку і все протягомуроку вам було зрозуміло, звичайний, якщо
під час уроку виникли питання, які потребують подальшого пошуку відповіді, і
сумний, якщо на уроці вам було мало що зрозуміло і вам необхідне додаткове
пояснення цієї теми. Оголошення оцінок і домашнього завдання.
Домашнє завдання: розбийтеся на групи 4-5
чоловік, оберітть для дослідження і прівнння міфи різних народів світу,
об'єднані однією тематикою (солярні, етимологічні, про винекнення світу... Одну
із запропонованих тем). Своє порівняння супруводжуйте ілюстративним матеріалом,
слайдами або створенним самостійно. | |
Переглядів: 1404 | Завантажень: 28 | |
Всього коментарів: 0 | |