Головна » Файли » Мої файли |
Співана сторія («Пісня про нібелунгів». Урок позакласного читання) 8 клас
[ Викачати з сервера (3.83 Mb) ] | 23.11.2013, 23:56 |
Мета уроку: вивчати особливості героїчного епосу; прослідкувати, як історичні події та особистості відображуні у художньому тексті, формувати цілісне сприйняття світового літературного і культурного процесу; розвивати навички аналізу художнього твору, самостійної роботи учнів; виховувати повагу до світової культури та історії. Обладнання: слайди: фото міста Вормса, статуї із собора німецького міста Намбурга, рицарського обладунку, ілюстрації до твору, графічні середньовічні зображення, репродукції братів Лімбург із «Календара герцога Беррійського», Рафаеля Санті, Паоло Учело, кадр з фільму «Нібелунги» 1924 року, епізод з художнього фільму «Перстень нібелунгів», музика Р. Вагнера ідилія «Зігфрид», таблиці з епіграфом уроку і визначенням Епосу. Випереджальне завдання: прочитати скорочено «Пісню про нібелунгів», індивідуальне завдання учням-дослідникам підготувати короткі повідомлення на історичну та мистецтвознавчу теми. Міжпредметні зв’язки: історія, образотворче мистецтво, музика. Тип уроку: аналіз художнього твору «слідом за автором». Хід уроку Полны чудес сказанья давно минувших дней Про громкие деянья былых богатырей. Про их пиры, забавы, несчастие и горе И распри их кровавые услышите вы вскоре. «Пісня про нібелунгів.» Полны чудес сказанья давно минувших дней Про громкие деянья былых богатырей. Про их пиры, забавы, несчастие и горе И распри их кровавые услышите вы вскоре. «Пісня про нібелунгів.» Оголошення теми. епіграфу і мети уроку. І. Актуалізація опорних знань. Сьогодні на уроці ми перенесемося у часі та поринемо у таємничий світ середньовічних замків, рицарів, розважальних турнірів за честь прекрасної дами, кривавих битв і феодальних чварів, якими багата давня історія Європи. Ми прослідкуємо, як історія трансформується, відбиваючись у дзеркалі літератури. Зверніть увагу на тему та епіграф уроку. (Запис у зошит теми та епіграфу уроку.) Сьогодні ми дізнаємось, що, на думку давніх германців, заслуговувало на покарання, а що було варто оспівування і як саме історія відображена в епічному тексті. (Слайд 1) •Дайте визначкння епосу? •Які епічні поеми ви вивчали? •Виконати завдання: з’єднати назви епічних поем і країни, яким вони належать. (Слайд 2) •Що таке псевдоісторичність епосу? •Наведіть приклад псевдоісторичності епосу. Псевдоісторичність епосу ми бачимо в «Пісні про Роланда», наприклад, бій у Росенвальському міжгір’ї Піренеїв 778 року, відбувся не з іновірцями-мусульманами, маврами, а з християнами басками, що вступили в бій з військом короля Карла і вбили маркграфа Бретані Хруотланда, який згодом у народній фантазії перетворився на мужнього Роланда, а християни баски – на мусульман маврів, адже ідея хрестових походів, перший з яких завершився у 1099 році, вимагала боротьби саме з іновірцями. «Пісня про Роланда» була створена саме в цей час. •Чому історію, відображену в епосі можна назвати «співаною»? Розповідаючи про історичні події, середньовічні мандрівні поети, розділи епічних поем виконували у супровіді музичних інструментів. Саме про це нам говорять назви творів: «Пісня про Роланда», «Пісня про нібелунгів». ІІ. Робота за темою уроку. Слово вчителя. 1. Історична основа поеми. Старонімецька «Пісня про нібелунгів» – одна з найзнаменитіших епічних поем світу. Подібно до «Іліади» та «Одіссеї» вона стала невичерпним джерелом сюжетів для різних видів мистецтва: літератури, живопису, музики наступних століть. Цей текст містить знання про традиції, уподобання, побут, одяг, бойовий обладунок давніх германців. Поема була створена і виконувалась мандрівними співцями, яких в середньовічній Німеччині називали шпільманами. Виникла вона на початку ХІІІ століття. •Які ж історичні події відображені в «Пісні про нібелунгів»? Повідомлення історика. В поемі «Пісня про нібелунгів» знайшли відображення події V століття, періоду Великого переселення народів. Історична основа пісні – загибель бургунського королівства в 437 році і смерть в 453 році гунського короля Аттили, жорстокого короля гуннів, який помер від крововиливу в мозок одразу після одруження на германській дівчині Хільдіко. В епосі події, що насправді відбулись з інтервалом 16 років зображені як одночасні і поєднані між собою. Аттила в «Пісні про нібелунгів» має ім’я Етцель, а його дружина – Кримхільда. 2. Аналіз тексту поеми. (Аналізуючи поему, діти добирають цитати з тексту епосу) •Що ми дізнаємся про Кримхільду з першої авентюри (пісні) поеми? (Хто вона, її родина, зовнішність, вдача.) Кримхільда – прекрасна королева Бургундії. Давній співець розповідає про трьох її братів – королів Гунтера, Герната і Гізельхера, королеву-матір Уту, їх васалів, найвпливовіший серед яких Хаген. Вона має покірну, м’яку вдачу. (Строфа 3) Слово вчителя. І знову на полотні поеми бачимо змінену історію. В Німеччині, в соборі м. Наумбурга є скульптура правительки міста Ути і її чоловіка маркграфа Екехарда, яка датується ХІІІ століттям. (Слайд 3) •Що в епічній Уті не співпадає з історичною правдою? •Що в першій авентюрі попереджає читача про сумний фінал твору? Віщий сон, слова автора. (строфа 2) •Зачитайте сон Кримхільди, що віщує біду (Строфа 13): •Як потрактувала сон королева Ута? (Строфа 14) •В якому творі ми зустрічали віщий сон? Схожі віщі сни бачили герої «Пісні про Роланда», зокрема, король Карл із такого сну знав про зраду Ганелона і загибель Роланда. Слово вчителя. Отже, сни, що віщують долю є невід’ємною частиною епосу. •Що ми дізнаємся про Зігфрида? (Строфа 22) Він неперевершений красень, шляхетної вдачі. •Про які старонімецькі традиції ми дізнаємося з другої авентюри? З цієї авентюри ми дізнаємося про церемонію посвяти в рицарі (строфа 28), описано рицарський турнір, що влаштовується під час свята посвяти в рицарі (строфи 34-35), традицію робити подарунки королями своїм підданим під час свята (строфи 40-41). Слово вчителя. Отже, бачимо, що в епосі відбиваються традиції народу. (Посилання на визначення епосу). Перед нами опис розкішних банкетів, турнірів. (Слайд 4, коментар) •Визначіть головну рису старонімецького правителя? Головна риса старонімецького правителя – щедрість, гостинність. •Як звати батька і матір Зігфрида? Батька і матір Зігфрида мають імена Зигмунд і Зиглінда. Слово вчителя. В перекладі слово «зиг» означає «перемога». Отже, бачимо, що саме Зігфрид, самим походженням приречений перемагати, він і є тим героєм-богатирем, що являє собою зразок поведінки. •Яка подія відбувається в поемі далі? Зігфрид відправляється в столицю Бургундії – Вормс, щоб одружитися з Кримхільдою. (Слайд 5) Слово вчителя. Зігфрид тільки підїзжає до Вормса. На мурах вормської фортеці стоять мешканці міста і Хаген, який ніколи його не бачив, розповідає всім про героя, адже слава про могутнього воїна випереджає його приїзд. •Про які подвиги Зігфрида розповідає вормсцям Хаген? Зігфрид відбирає скарб у нібелунгів; добуває плащ-невидимку; добуває чарівний меч Бальмунг; вбиває дракона за допомогою свого меча Бальмунга і, обмившись в його крові, стає невразливим для зброї (як Ахілл). Псля цьго його стали називати Роговий Зігфрид. (Авентюра ІІІ) Слово вчителя. Тут ми вперше зустрічаємо слово «нібелунги». Що ж означає це слово? Перегляньте фрагмент фільму «Перстень нібелунгів» німецького режисера Улі Едела. В ролі Зігфрида - Бенно Форманн. Демонстрація уривку з художнього фільму «Перстень нібелунгів» «Скарби нібелунгів, здобуті Зигфрідом в двобої з драконом. (Слайд 6) •Яке значення має слово «Нібелунги»? Нібелуги означає «діти туману». Слово вчителя. Отже, бачимо, що в поемі багато казкових елементів: чарівний плащ, скарби, що охороняються казковими істотами, дракон, якого герой вбиває і робиться невразливим до ворожих стріл. Вбивство героєм дракона має свої паралелі в мистецтві. (Слайди 7,8)Повідомлення мистецтвознавця. Вбивство героєм дракона – це відомий казковий мотив. Існує легенда про вбивсво дракона святим Георгієм. Дракон тримав у страху столицю Лідійського царства. Він вимагав принести йому в жертву царівну Клеодолинду, однак Георгій, що був у той час трибуном римської армії, перехрестившись, пришпилив дракона до землі списом, а потім зарубав його мечем. Цей сюжет зустрічаємо в живописі, зокрема в творчості Рафаеля Санті, Паоло Учелло. •Як і чому допомагає Зігфрид бургунським королям? Зігфрид закоханий у перкрасну Кримхільду і мріє зробити її своєю дружиною. (Авентюра ІV) •Стисло перекажіть, як Зігфрид допоміг Гунтеру в сватовстві до Брюнхільди. (Слайд 9 запис у зошит) Слово вчителя. Отже, Зігфрид здійснює низку подвигів, залишається шляхетним, найкращим серед інших воїнів, зразком поведінки рицаря. Знайдіть слова, що підтверджують цю думку. (Авентюра ІІІ) Згадаємо епізод, коли герой допомагає у сватанні Гунтеру. Для супроводу бургундів додому з Ісландії, королівства Брюнхільди, Зігфрид привозить із собою воїнів. •Як названі в тексті ці воїни? В тексті поеми воїни Зігфрида названі нібелунгами. (Авентюра «Про те, як Зігфрид їздив за своїми нібелунгами».) •Де ще в тексті поеми ми зустрічаємо слово «нібелунги»? Після убивства Зігфрида королі Бургундії заволоділи його скарбами (про це розповідає авентюра «Про те, як скарб нібелунгів був перевезений у Вормс»). Після цього бургундів стали називати нібелунгами.Слово вчителя. Отже, слово нібелунги, що спочатку було назвою казкових істот, стало називати володарів скарбів.Сварка двох королев Кримхільди і Брюнхільди є зав’язкою подальших подій поеми. •Зачитайте, як виглядають королеви, збираючись у собор. (Авентюра XIV) Слово вчителя. Отже, бачимо, що епос містить не тільки зображення традицій і звичаїв середньовіччя, а й опис розкішного одягу. Він дійсно відображує картину народного життя. Подивимось сценку, що розігралась на соборній площі. Інсценізація сварки двох королев на фоні слайду 10 «Собор у Вормсі». Слово вчителя. Саме образа Брюнхільди штовхає Хагена до помсти. •Доведіть цю думку цитатою з тексту. (Авентюра XIV) Слово вчителя. Події «Пісні про нібелунгів» можна розділити на дві частини: 1. Кримхільда – наречена і дружина Зігфрида; 2. Кримхільда – вдова Зігфрида і дружина Етцеля. Вбивством Зігфрида закінчується перша частина поеми. (Слайд 11. Запис у зошит) • Стисло перекажіть основні події другої частини пісні. - Кримхільда не полишає мрії помститися за вбитого чоловіка. (Авентюра XVII) - Брати, яких підбиває Хаген, відбирають у вдови скарби нібелунгів. (Авентюра XІX) - Кримхільда виходить заміж за короля гунів Етцеля. - Королева гунів запрошує до себе в гості братів, щоб мати змогу помститися за смерть Зигфрида і повернути собі скарби. - Бургунди їдуть в гості до гунів, де їх всіх вбивають за наказом Кримхільди. • Як змінюється Кримхільда після вбивства Зигфрида? Вона стає злою, мстивою. Прагнучи помститися за чоловіка і повернути відібрані скарби, вона не шкодує рідних братів і сина, якого народила від Етцеля. (Авентюра ХХХ) • Складіть 2 сенкани, які характеризують Кримхільду в першій та вдругій частині поеми. (Звучить музика Рихарда Вагнера ідилія «Зигфрид». Роботу можна виконати у двох творчих групах.) (Слайд 12) Слово вчителя. Перед нами кадр із німецького фільму 1924 року «Нібелунги» режисера Фріца Лонга. В ролі Кримхільди Маргарет Шьон. • Яку Кримхільду відображує кадр з фільму? • Чи знають бургунди, коли їдуть в гості до гунів, що їх очікує в чужій землі? Так, бургунди знають про небезпеку: Хагена попереджають віщі сестри, яких він зустрів під час переправи. Вони говорять, що ніхто, крім капелана не повернеться додому. Прагнучи пересвідчитись в правдивості віщіх сестер, Хаген викинув капелана, що не вмів плавати, з човна, але той врятувався, добрався до берега і повернувся додому. Таким чином, пророцтво збулось. (Авентюра XXVI) Чому ж, не дивлячись на попередження, бургунди продовжують свій шлях до гунів? Бургунди – сміливі воїни, вони йдуть назустріч долі. Хаген після переправи навмисно знищує човна, щоб ніхто з воїнів не мав спокуси відступити з поля бою. Слово вчителя. Давньогерманська міфологія єдина в світі, в якій боги вмирають. Якщо смертні всемогутні боги, то людина, воїн тим більш не повинні боятися смерті. Чим закінчується поема? В кривавому бою перемогли гуни. Всі бургунди, крім Гунтера і Хагена загинули. Король Етцель, навідміну від історичного Аттили, наприкінці поеми залишається живим. Кримхільда вимагає у Хагена зізнатися, де він ховає скарби нібелунгів. Воїн говорить, що поклявся Гунтеру зберігати таємницю і не розкриє її, поки король бургундів живий. Кримхільда сама вбиває брата. (Авентюра 39) Наприкінці поеми Хільдебрант вбиває Кримхільду. 3. Підсумки уроку. • Чому ж насправді загинув Зігфрид, а потім і воїни Бургундії? - Гунтер заздрив воїнській силі та вправності Зифрида; - Хаген заздрив його казковому багатству; - Кримхільда мстилася Хагену і братам за смерть Гунтера; - Кримхільда хоче повернути скарби, які були весільним подарунком її чоловіка. Слово вчителя. Ми переконалися, що в епосі «Пісня про нібелунгів» відображено картину життя середньовічних німців, їх традиції, звичаї, одяг. Ідеал воїна, який є прикладом для народу, – Зигфрид. Історія загибелі бургунського королівства зображена в епосі як результат феодальних чварів, середньовічний шпільман засуджує жагу до багатства, помсту, жорстокість героїв, і, навпаки оспівує шляхетніть, воїнську відвагу, силу, майстерність. На початку і наприкінці поеми повторюється думка: «За радость испокон веков страданьем платит мир.» (Слайд 13) Домашнє завдання: написати роздум за цитатою: «За радость испокон веков страданьем платит мир». | |
Переглядів: 2409 | Завантажень: 50 | |
Всього коментарів: 0 | |