Головна » Файли » Мої файли

Театр Давньої Греції. Есхіл. "Прометей закутий" 8 клас
[ Викачати з сервера (7.89 Mb) ] 23.11.2013, 22:06

Мета уроку: вивчати історію виникнення давньогрецького театру, відомості з життя і творчості «батька трагедії» Есхіла, уривки трагедії «Прометей закутий»; розвивати вміння систематизувати інформацію, робити логічні висновки, формувати навички ефективної групової взаємодії; виховувати любов до культурної спадщини людства.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Випереджальні завдання: ознайомитись з матеріалом підручника: «Давньогрецький театр. Есхіл. «Прометей закутий», підготувати систему повідомлень групам дослідників.

Обладнання: «скринька мудрості» (з афоризмами про мистецтво, «думки в подарунок»), словник термінів, слайди із зображеннями античного театру, античних статуй, репродукцій картин за темою, аудіо записи «Сіртакі», Ліст «Прометей» (фрагменти симфонії), Скрябін «Легенда про Прометея».

Очікування: учень характеризує давньогрецький театр як важливий засіб виховання найширших мас народу (демосу); характеризує творчість Есхіла, як частину «Золотої доби» давньогрецької літератури; виразно читає і аналізує уривки з трагедії Есхіла, називає: благодіяння, які Прометей зробив для людей; наводить приклади впливу давньогрецької трагедії на розвиток світової літератури і театрального мистецтва.

Теорія літератури: театр, драма, комедія, трагедія, сатир, орхестра, театрон, скена, структура трагедії: пролог, епісодії, стасим, ексод, зафіксовані условничках роздаткового матеріалу.

Хід уроку

І. 1. Організація класу. «скринька мудрості» з «думками в подарунок», коментар роздаткового матеріалу: «Словничка термінів» та карток для творчого завдання.

2. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення і запис до зошита теми і мети уроку, проблемного питання, очікуваних результатів (Слайд 1)Слово вчителя. Всі ми відвідували театр. А чи задумувались ми над тим, коли виник цей вид мистецтва? Хто з драматургів стояв біля його джерел? Сьогодні на уроці ми познайомимося з історією виникнення театру, життям та творчістю першого трагіка людства Есхіла, будемо аналізувати уривки з його трагедії «Прометей закутий», під час уроку ми укладемо опорну схему за матеріалом, що будемо вивчати. Ми познайомимося з творами мистецтва, які пов’язані з давньогрецьким театром. Протягом уроку ми спробуємо знайти відповідь на питання: ЧОМУ ТЕАТР БУВ ВАЖЛИВИМ ВИДОМ МИСТЕЦТВА У ДАВНІЙ ГРЕЦІЇ І ЗАЛИШАЄТЬСЯ ПОПУЛЯРНИМ У НАШІ ДНІ?(Слайд 2) У пошуках нам будуть допомагати дослідники.

1.     Група дослідників давньогрецького театру.

2.     Група дослідників біографії Есхіла.

3.     Група дослідників давньогрецької міфології.

1.     Слово вчителя на фоні «Сіртакі».

Стародавня Греція – це батьківщина європейського театру. Театралізовані видовища існували на грецьких землях з прадавніх часів. Відомо, що вже за 2500 років до н.е. на острові Крит та в Мікенах відбувались вистави, повязані з культовими обрядовими іграми. Серед руїн було віднайдено театральні площадки, зроблені з великих камяних плит і східчасті місця для глядачів. Запрошуємо групу дослідників давньогрецького театру. Під час повідомлення будемо укладати опорну схему-конспект.

2. Повідомлення групи дослідників давньогрецького театру.

(Салайд 3). Дослідник театру 1. Повідомлення про історію зародження театру і походження театральних термінів, розповідь про культ богів, з якими пов'язане виникнення театру. Короткий коментар вчителя до слайду. Зачитати із словничка визначення театр, комедія, трагедія.

Дослідник театру 2. (Слайд 4). Розповідь про Діонісії і структуру античної трагедії, змагання драматичних поетів. Короткий коментар вчителя до слайду. Звернення до словничка у роздатковому матеріалі. Поняття з теорії літератури занотовуються у схему.

Слайд 5 з коментарем. Дослідник театру 3. Повідомлення про першого відомого драматичного поета і рік винекнення театру, перші театральні постановки і перші античні театри. Учні продовжують укладання опорної схеми.

Дослідник театру 4. Повідомлення про будову античного театру і театральними термінами, пов'язаними з ним. Робота зі словничком і опорною схемою. (Слайд 6)

Дослідник театру 5. (Слайд 7) Повідомлення про особливості підготовки і організації давньогрецької вистави. Коментар до слайду.

Дослідник театру 6. (Слайд 8) Повідомлення про особливості акторської гри і облаштування вистави у давньогрецькому театрі. 

Слайд 9,10. Обговорення античних театральних масок.

Слово вчителя. В умовах встановлення демократії в давньогрецьких полісах, театр, як новий вид мистецтва, допомагав зміцненню молодої державної форми правління, виховував у громадян патріотизм і відповідвльність за свою державу. Це була також школа естетичного, релігійного, морального виховання громадян Еллади. Театр був трибуною, з якої звертались до демосу, він формував погляди і переконання. Присутність на спектаклі дорівнювалась виконанню громадського обовязку. На театральних виставах глядач почував себе причетним до політичного життя.

Повідомлення групи біографів Есхіла. (Слайд 11).Записи до опорної схеми біографічних відомостей Есхіла.

Слово учителя. Вірогідно, трагедія «Прометей закутий» входила до складу трилогії. Трагедії «Прометей звільнений» та «Прометей-вогненосець» не збереглися. В основі трагедії – міф про Прометея. Звернемося до групи дослідників давньогрецької міфології.

4.   Міф про Прометея. Повідомлення групи дослідників. (Слайди 12,13, 14). Коментарі до слайдів.

5. «Той, хто понад усе цінував людей» Трагедія Есхіла «Прометей закутий».

(Робота з текстом уривків трагедії)

Слово учителя. Ми пригадали міф про Прометея. Як ви гадаєте, чи мешканці давньої Еллади знали цей міф? Відповіді дітей. 

Слово учителя. У столітті до н. е. всі афінські громадяни були грамотними. Навіть діти з найбідніших прошарків населення закінчували початкову школу. Якщо громадяни знали зміст міфу, чому ж вони йшли на виставу до театру? Відповіді дітей.

Слово учителя. Під час постановок вистав припинялося життя міста. Уявімо собі барвистий натовп громадян, що рухається до театру. Вони несуть подушечки для сидіння і кошики з їжею і напоями. Гарно одягнені, прикрашені вінками, всі вільні громадяни полісу протягом трьох днів з ранку до вечора дивилися вистави, враженнями від яких жили до наступних свят. І ось починається дійство. Слайд 15. Звучить уривок симфонії Ф. Ліста "Прометей".

Пустинні скелі на березі моря. Три божества – Гефест, Влада і Сила вводять закованого в ланцюги Прометея. Дома ви почитали уривки з трагедії.  За що Зевс карає Прометея? 

Слайди 16, 17. Укладання грона за текстом уривку трагедії "Благодіяння Прометея людям" "Чому прометей навчив людей".

Читання за ролями діалогу Гермеса і Прометея.

-         Чим закінчується трагедія?

-         Яким Прометей постає перед нами в творі Есхіла?

-         Що уславлює Есхіл у трагедії «Прометей закутий?»

(Силу духу людини-борця. У образі Прометея втілює розум, мудрість і силу духу, волелюбність і велич подвигу в ім’я щастя людей.)

6. Образ Прометея у світовій літературі.

Слово вчителя. Трагедія Есхіла «Прометей закутий» свідчить про те, що її  автор не просто відтворює давній міф про відомого титана, а й по продовжує його. Прометей постає не тільки богоборцем і тираноборцем, а й творцем, майстром, філософом, який зробив дуже багато для розвитку людства. (Слайди 18) З коментарем вчителя. 

7.     Творча робота за уривками твору Есхіла. . Читання напам'ять вірша Ліни Костенкр "Вітри гули віолончеллю". Творче завдання. Декількома реченнями дайте відповідь на питання, поставлене у вірші Ліни Костенко: Чи недаремними були Прометеєві муки за людей?

Учні виконують завдання у супроводі музики Скрябіна «Легенда про Прометея»

Учні зачитують вибірково творчі завдання. 

Дайте відповідь на питання: «Чому театр був таким важливим видом мистецтва у Давній Греції і залишається популярним у наш час?

Діти дають відповідь на питання і вибіково зачитують роздуми.

Підсумки уроку. Виставлення оцінок. Діти малюють смайлики, даючи оцінку рівню продуктивності своєї роботи на уроці.

Домашнє завдання. Написати творчу роботу за однією з тем:

"Скласти подяку людей Прометеєві", "Описати, яким ви уявляєте Прометея", "Дати відповідь на питання: «Чому театр від сивої давнини до наших".

Категорія: Мої файли | Додав: Vita
Переглядів: 2007 | Завантажень: 26 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: